Na výstavišti v Lysé nad Labem se ve dnech 18. - 22.5. 2011 uskutečnila již 17. mezinárodní výstava Natura Viva  zaměřená na vše pro myslivce, rybáře a včelaře.

Spolupořadatelé výstavy již tradičně byli Českomoravská myslivecká jednota, Český rybářský svaz, Český svaz včelařů a Český zahrádkářský svaz.

„Kynologické okénko“ ve spolupráci s ČMMJ jsme i letos zajišťovali pod hlavičkou našeho Retriever klubu CZ. Každý den od rána 9.00 hodin až po pozdní odpoledne, do 17 hodin, byla výstava v teplém letním počasí prakticky plná návštěvníků. Každý den jsme dokázali zajistit představitele plemen retrieverů a také je pěkně představit  na venkovním podiu. Náš stánek byl tentokrát ihned vedle hlavního vchodu ve srubové přístavbě.

Pro návštěvníky výstavy jsme měli nádherné velkoplošné fotografie všech plemen včetně představení jednotlivých plemen retrieverů i s jejich specifickými vlastnostmi. Mnoho návštěvníků se mylně domnívalo, že milá, přátelská, nekonfliktní povaha retrieverů a někdy i medvídkovský vzhled automaticky patří k línějšímu pejskovi či fence. Jaké ale bývá překvapení, že čtyřnohý mazlík má vynikající lovecké vlastnosti a pokud jej pán nezaměstná, zaměstná se miláček sám. A to je právě ten moment, kdy v našem klubu rádi poradíme, pomůžeme s výcvikem jak ukázkou nebo radou. Ani letos jsme rozhodně nezaháleli a snažili se návštěvníky upozornit, že retriever je především vynikající lovecké plemeno, které patří mezi přinašeče. Je vyhlášené svojí chutí aportovat kdykoliv, cokoliv a téměř odkudkoliv. K tomu všemu jsou rerievři vybaveni vynikající inteligencí a výbornou pamětí.

Za podpory sponzorů jsme i letos připravili tři soutěže pro dětské návštěvníky. Celý týden jsme měli u stánku plno. Nejkritičtějším dnem byl pátek, kdy dorazily školy a my jsme u stánku nemohli udělat pro nával ani krok. Obdobná situace byla i v soboru, tentokrát pomáhali v soutěžích dětem i rodiče. Soutěž byla pro nejmenší v malování pejska, nejlépe retrievra. Pro starší děti byly připraveny daleko náročnější otázky při poznávání plemen zejména pracovních psů. A kdo měl zájem soutěžit v otázkách z oboru myslivosti, čekala jej soutěž v poznávání parohů. Každý mladý účastník dostal pamlsky Candie´s pro sebe a svého pejska. Mnohé balíčky padly ihned po soutěži, jak do bříšek našich psů tak i do bříšek dětí. Sponzorem tisku propagačních materiálů klubu a diplomů pro děti byl hejtman Středočeského kraje, pan MUDr. Rath a lékárničky pro nejlepší účastníky soutěží věnovala paní Rindošová a firma Conetsys. Bonbony a klubové logo retrievra, razítko na rukách soutěžících, rozzářily na závěr šťastné oči i ostýchavých dětí.

Za nově sestříhané video s ukázkami lovecké práce, working testů a také s odchovem štěňat musím poděkovat slečně Blance Novotné. Putovní pohár prezidenta z Mezinárodních všestranných zkoušek přinášení retrieverů se jménem vítěze roku 2010 goldenem Carlssonem Dynasty Anah a jeho vůdkyní Markétou Zelenkovou jste se mohli na našem stánku denně potkat také.

Bez obětavé práce a pomoci našich členů bychom nikdy nemohli zajistit takovouto prestižní akci na úrovni, kterou si bezesporu zaslouží. Zejména našim členům, kteří přijeli pomoci do Lysé nad Labem patří velké poděkování za jejich zájem a nezištnou pomoc.

Po dobu pětidenní výstavy věnovali svoji dovolenou paní Alena Dragounová s dual šampionkou fletkou a dvěma tříměsíčními štěňaty, slečna Markéta Zelenková se dvěma mohutnými psy golden retrievra, pan Zbyněk Novák s cheasepaekem, prezidentka Eva Černá s dual šampionkou hnědou labradorkou a paní Ivana Rindošová s curličkou.

Ve středu také společně s nimi zahajovali výstavu se svými svěřenci paní Alena Čečrdlová a paní Jaroslava Zichová s fenkou goldenkou a mladým nadějným zlatým psem, paní Balšánková s hnědou labradorkou. Ve čtvrtek tuto skvělou sestavu doplnily slečna a paní Sečovy s mohuttnými černými labradory.

V pátek, který byl věnován zejména dětským návštěvníkům, přišla ještě pomoci s žlutou labradorkou slečna Petra Otevřelová a paní Řeníčková s šikovnou dcerou Andreou a svými čtyřmi nádhernými flaty.

Sobota byla nejpočetnější jak na plemena i počty psů kteří s sebou měli 13 pánů i přesto, že o tomto víkendu probíhala souběžně i výstava v Litoměřicích. Představili jsme také novoskotského retrievera se slečnou Hoškovou, z daleké Ostravy dorazili manželé Brumkovi se svým černým samčím flatem, manželé Horkých přijeli s fenkou zlaťáčka a také paní Urbanová přijela zastoupit řady chovatelů goldenů. Mužské majitele doplnil pan Červinka s mladou curličkou a pan Petr Bárta s šampionkou práce černou labradorkou a hnědým psem.

V neděli k základní sestavě paní Dragounové, Zelenkové, panu Novákovi a paní Černé přibyla paní Furáková s fenkou NSDTR a na prezentaci dorazil se dvěma černými labradory trialové linie pan Petr Bubeník. O to větší byla naše radost, že jsme návštěvníkům mohli představit i historicky prvního českého úspěšného účastníka mezinárodního závodu družstev working testů z května 2011.

V neděli téměř tropické teploty neustávaly a my jsme mylně doufali, že návštěvníků bude méně. Den byl opravdu horký, návštěvníci však neubývali. V odpoledních hodinách jsme se s výstavou rozloučili, a mě nezbývá než konstatovat, že jsme udělali velký kus práce pro propagaci našich plemen i na poli myslivosti. Jsme šťastni, že mnozí návštěvníci nás po roce poznali a že nás a náš klub cíleně hledali po pavilonech.

Těší nás setkání s přáteli, známými s našimi budoucími novými členy, také se všemi, kterým retrievři přinesli radost a štěstí tak, jako nám. Moc proto děkuji všem našim aktivním členům, kteří se přijeli podělit o pejsky byť lovecké, hlavně neagresivní, přátelské, milující lidi a děti zvlášť.

 

Velké poděkování závěrem patří ČMMJ, které nám umožnilo realizovat prezentaci klubu.

Pro práci s mladými budoucími kynology, myslivci a přáteli přírody zajistila dobroty pro děti i psy firma Candie´s a finanční příspěvek na tisk diplomů pro děti věnoval ze svého fondu hejtman Středočeského kraje pan MUDr. Rath a malé dárky pro firma Conetsys.

 

Ing. Eva Černá, prezident RK.CZ

Fotogalerie
- Natura Viva 2011 v Lysé nad Labem #1
- Natura Viva 2011 v Lysé nad Labem #2