Disciplinární řád
Preambule
Disciplinární řád je vnitřním předpisem spolku Retriever klub CZ – spolek (dále jen RK CZ), který upravuje procesní pravidla vedení disciplinárního řízení a ukládání disciplinárních opatření dle stanov RK CZ.
Úkolem RK CZ je určit normy pro správnou činnost všech členů a orgánů spolku a při jejich porušení zjednat nápravu, popř. Uložit disciplinární opatření. Orgánem pověřeným vést se členy spolku disciplinární řízení je členskou schůzí volená Disciplinární komise ve smyslu čl. 13 Stanov RK CZ.
Disciplinární řízení má spolu s uloženým disciplinárním opatřením sankcí preventivně předcházet a zamezovat disciplinárním proviněním a tak přispívat k dobrému postavení spolku nejen v ČR, ale i na mezinárodním poli, především v FCI.
Obecná část
I. OBECNÁ USTANOVENÍ
a) Příslušným orgánem spolku k vedení disciplinárního řízení je výhradně disciplinární komise (dále jen Komise). K vydání disciplinárního rozhodnutí je potřeba souhlasu alespoň dvou členů Komise. Rozhodnutí podepisuje předseda Komise. O hlasování Komise o přijetí konkrétního rozhodnutí, je Komise povinna učinit zápis.
b) Není-li v tomto disciplinárním řádu či stanovách RK CZ stanoveno jinak, použijí se na disciplinární řízení přiměřeně a obdobně zásady a postupy občanského soudního řízení ve smyslu zák.č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád ve znění pozdějších předpisů.
c)Komise vede o disciplinárním řízení spis, v němž jsou uloženy veškeré podklady, ze kterých Komise v rámci disciplinárního řízení vycházela. Na žádost disciplinárně obviněného (dále jen obviněný), umožní Komise nahlížení do tohoto spisu obviněnému a/nebo jeho právnímu zástupci. Nebude-li fyzické nahlížení do spisu možné, zašle obsah spisu Komise elektronickou formou (email, či datová schránka) obviněnému. Je-li žádost o nahlédnutí do spisu zjevně zneužívajícím jednáním, má disciplinární komise právo toto nahlížení odmítnout.
d)Komise je oprávněn sama aktivně zajišťovat důkazy ve prospěch i neprospěch obviněného tak, aby řádně prošetřila stav věci a rozhodla objektivně o uložení či neuložení disciplinárního opatření.
II.ZAHÁJENÍ ŘÍZENÍ
1. Disciplinární řízení zahajuje vždy disciplinární komise. Řízení je možné zahájit:
a) na základě písemného podnětu člena spolku,
b) na základě vlastního zjištění člena disciplinární komise.
2) Rozhoduje-li disciplinární komise o zahájení či nezahájení disciplinárního řízení proti členu disciplinární komise, hlasuje na místo posuzovaného člena disciplinární komise předseda kontrolní komise. O zahájení disciplinárního řízení se vyhotoví zápis z jednání disciplinární komise.
3) O zahájení disciplinárního řízení vyrozumí Komise obviněného písemně na adresu uvedenou v seznamu členů spolku, nebo datovou zprávou, má-li obviněný datovou schránku zřízenu. Disciplinární komise je povinna odeslat oznámení o zahájení disciplinárního řízení ve lhůtě 30 dnů, ode dne, kdy toto řízení zahájí. Případné pozdní odeslání vyrozumění nemá na zahájení disciplinárního řízení a datum jeho zahájení vliv.
4)Komise je ve vyrozumění povinna uvést, na základě jakých skutečností dospěla k závěru, že jsou dány důvody pro zahájení disciplinárního řízení a jaké okolnosti nasvědčují spáchání disciplinárního provinění. Již v tomto oznámení je Komise povinna srozumitelně a přehledně uvést, jaké jednání je obviněnému kladeno za vinu a porušení jakého předpisu spolku či jiného předpisu se obviněný měl dopustit. Rozšíření či jiná kvalifikace skutku, pro který je disciplinární řízení vedeno, není v průběhu disciplinárního řízení vyloučeno, odůvodní-li to skutečnosti zjištěné v průběhu disciplinárního řízení. O takovéto změně musí být obviněný Komisí písemně vyrozuměn.
5) Proti vyrozumění o zahájení disciplinárního řízení, ani proti zahájení jako takovému není opravný prostředek přípustný. Do doby skončení disciplinárního řízení se na obviněného hledí, jako by nebyl disciplinárně odpovědný za prošetřovaný skutek.
6) Ve vyrozumění o zahájení disciplinárního řízení vyzve Komise obviněného, aby se k dané věci písemně vyjádřil a předožil důkazy k prokázání svých tvrzení, a určí mu k tomu lhůtu 15 dnů ode dne doručení vyrozumění obviněnému. Po uplynutí této lhůty má Komise právo ve věci rozhodnout.
III. DISCIPLINÁRNÍ ŘÍZENÍ
1. Po zahájení disciplinárního řízení je Komise oprávněna a povinna provádět vlastní šetření všemi dostupnými prostředky, aby zjistila správně a úplně skutkový stav vztahující se k jednání, které je obviněnému kladeno za vinu.
2. Obviněný má právo se vyjadřovat písemně v průběhu řízení ke všem skutečnostem a ke všem důkazům založeným ve spise, je oprávněn navrhovat důkazy k prokázání svých tvrzení a tyto důkazy předkládat. Nedoloží-li obviněný navržený důkaz, je jen na Komisi, zda se rozhodne si jej sama opatřit.
3.Po skončení vlastního šetření prováděného Komisí, dojde-li Komise k závěru, že shromáždila veškeré podklady nutné pro vydání rozhodnutí ve věci, odešle obviněnému písemné vyrozumění, že dokončila šetření ve věci a obviněný má právo se naposledy vyjádřit k listinám ve spise před vydáním rozhodnutí a případně poskytnout Komisi další důkazy k prokázní svých tvrzení. K tomu poskytne Komise lhůtu nejméně 5 pracovních dnů. Bez ohledu na to, zda se obviněný vyjádří a předloží další důkazy, či nikoliv, je Komise po uplynutí této lhůty oprávněna ve věci vydat rozhodnutí.
IV.DISCIPLINÁRNÍ ROZHODNUTÍ
1. Komise v disciplinárním řízení rozhoduje formou disciplinárního rozhodnutí (dále jen rozhodnutí). Rozhodnutí obsahuje část výrokovou a část odůvodnění.
2. Výroková část obsahuje jeden ze dvou výroků:
a) Obviněný je vinen, že: následuje popis skutku, který je mu kladen za vinu
čímž se dopustil disciplinárního provinění ve smyslu ust. čl. …… stanov, ve spojení s čl. ……………………., za to se mu ukládá následující disciplinární opatření:
……………následuje uložené disciplinární opatření………………………………..
NEBO
b) Obviněný není vinen disciplinárním opatřením pro prošetřovaný skutek, neboť jednání, kterého se měl dopustit obviněný se nestalo/není disciplinárním proviněním. Disciplinární řízení se tak zastavuje.
3.Část odůvodnění rozhodnutí obsahuje podrobný popis důvodů, pro které Komise rozhodla tak, jak rozhodla, obsahuje hodnocení jednotlivých důkazů a to i takových, ke kterým Komise nepřihlížela s uvedením důvodů, pro které tak učinila. Odůvodnění musí jasně a srozumitelně obsahovat konkrétní úvahy Komise, které ji vedly k vydanému rozhodnutí, stejně jako úvahy vedoucí k uloženému opatření.
4. V případě, že Komise dojde v průběhu řízení k závěru, že je toto řízení zjevně nedůvodné, může kdykoliv, i bez předchozího souhlasu obviněného, rozhodnout tak, že se disciplinární řízení zastavuje. Rozhodnutí potom obsahuje toliko výrok o zastavení řízení a odůvodnění, z jakých důvodů Komise dospěla k závěru, že řízení není dále důvod vést.
5. Disciplinární řízení je také zastaveno rozhodnutím Komise pokud:
V. OPRAVNÉ PROSTŘEDKY
Zvláštní část
VI. DISCIPLINÁRNÍ PROVINĚNÍ
2. Za disciplinární provinění se pokládá i pokus, pomoc či jiná forma součinnosti s takovým proviněním.
VII. DISCIPLINÁRNÍ OPATŘENÍ
a) napomenutí,
b) písemné napomenutí s výstrahou,
c) dočasný zákaz činnosti (chovatelské, výcvikové, účasti na soutěžích apod.) členu Spolku,
d) zákaz chovu na chovném jedinci členu Spolku,
e) ve vyjímečných případech může Komise rozhodnout o upuštění od uložení disciplinárního opatření, jeví-li se samotné projednání věci a vyslovení vinny obviněného dostatečným.
Disciplinárně komise je oprávněna uložit jakoukoliv kombinaci shora uvedených opatření, které se vzájemně nevylučují.
4. Součástí rozhodnutí může být také návrh Komise k vyloučení člena RK CZ ze spolku. Tento návrh je určen výboru RK CZ, který je oprávněn o vyloučení rozhodovat. V případě, že je vylučovaný člen RK CZ členem výboru, podává se návrh přímo členské schůzi. Tím není dotčeno práva Komise podat výboru RK CZ návrh na vyloučení člena RK CZ i samostatně.
5. Disciplinární rozhodnutí se po jeho právní moci zveřejní na webových stránkách RK CZ v členské sekci. Má-li o odvolání člena výboru proti disciplinárnímu rozhodnutí rozhodnout členská schůze, zveřejní se v členské sekci následující dokumenty:
a) O nepotřebné údaje anonymizovaný spis disciplinární komise
b) Rozhodnutí disciplinární komise
c) Odvolání obviněného
d) Stanovisko disciplinární komise k odvolání obviněného
6. Rozhodnutí o odvolání člena výboru proti rozhodnutí disciplinární komise je nutné zařadit na nejbližší členskou schůzi, a to i mimořádnou, či náhradní.
7. K přijetí rozhodnutí Komise je třeba souhlasu alespoň nadpoloviční většiny oprávněných členů Komise.
8. Jedná-li se o disciplinární stíhání člena orgánu RK CZ a jehož setrvání ve funkci by mohlo ovlivnit průběh řízení nebo jeho výsledek nebo jeho ponechání ve funkci není žádoucí, může Komise navrhnout výboru spolku pozastavit výkon funkce stíhaného až do konečného rozhodnutí.
9. Je-li disciplinírně stíhán člen disciplinární komise, je mu automaticky pozastavena funkce člena disciplinární komise a na jeho místo je bezodkladně výborem RK CZ a kontrolní komisí dohromady jmenován nový zastupující člen disciplinární komise, který do doby pravomocného rozhodnutí ve věci obviněného člena disciplinární komise bude vykonávat jeho funkci.
VIII. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
Tento disciplinární řád byl schválen členskou schůzí dne 29.3.2025.
Za správnost: Jana Jakubů, prezident spolku ………………………………………
Ověřovatel: Eva Dragolovová ………………………………………