Stanovy klubu

Část první

Základní ustanovení

čl. 1 Název, sídlo a právní postavení
čl.2 Účel spolku
čl. 3 Doručování písemností

Část druhá

Členství ve spolku

čl. 4 Vznik členství
čl. 5 Zánik členství
čl. 6 Členská evidence
čl. 7 Práva a povinnosti členů spolku

Část třetí

Orgány spolku, jejich kompetence a jednání jménem spolku

čl. 8 Obecná ustanovení
čl. 9 Členská schůze
čl. 10 Výbor spolku
čl. 11 Prezident spolku
čl. 12 Kontrolní komise
čl. 13 Disciplinární komise

 

 

 

Část čtvrtá

Hospodaření spolku

čl. 14 Majetek spolku
čl. 15 Rozdělení zisku
čl. 16 Vedení účetnictví
čl. 17 Řádná účetní uzávěrka a výroční zpráva o hospodaření
čl. 18 Zánik spolku

Část pátá

Společná a závěrečná ustanovení

 

Část první - Základní ustanovení

čl. 1

Název, sídlo a právní postavení

  1. Retriever klub CZ – Spolek je samostatným a dobrovolným svazkem jeho členů, který sdružuje příznivce všech psích plemen retrieverů, zejména jejich chovatele, vlastníky, držitele a jiné osoby, jenž původně vznikl  pod názvem „Retriever klub CZ“ podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, v platném znění a který se těmito stanovami přizpůsobuje občanskému zákoníku č. 89/2012 Sb., v platném znění (dále jen „Spolek“).
  2. Spolek je právnickou osobou. Vystupuje v právních vztazích svým jménem a za porušení svých závazků odpovídá celým svým majetkem.
  3. Člen Spolku za závazky Spolku neručí.
  4. Sídlem Spolku je: BRNO
  5. Stanovy musí být uloženy v úplném znění v sídle Ostatní písemnosti Spolku mohou být uloženy ve Spolkovém archivu nebo ve správě osob pověřených Výborem.

čl. 2

Účel Spolku

  1. Předmětem činnosti Spolku je především organizování chovu psů plemen retrieverů v souladu s předpisy vydanými Mezinárodní kynologickou federací (FCI). Cílem Spolku je čistokrevný a zdravý chov všech plemen retrieverů při zachování charakteristických vloh a vlastností specifických pro konkrétní plemeno retrieverů v souladu se standardem FCI.
  2. Spolek může poskytovat chovatelský servis za předem vyspecifikovaných podmínek i nečlenům Spolku.
  3. Spolek pořádá chovatelské přehlídky, svody, výstavy, zkoušky, soutěže, případně jiné chovatelské akce. Pořádané akce musí být v souladu s kynologickými řády a pravidly, nesmí být v rozporu se závaznými normami FCI a obecně platnými právními předpisy. Akce mohou být otevřeny pro zahraniční účastníky i pro nečleny.

čl. 3

Doručování písemností

  1. Orgány Spolku doručují písemnosti členům na poslední členem oznámenou adresu doručování evidovanou v matrice Spolku, elektronickou poštou na email uvedený v matrice Spolku nebo zveřejněním na internetových stránkách Spolku v členské sekci. Rozhodnutí týkající se práva a povinností, či postavení člena Spolku, je třeba vždy doručovat v písemné podobě poštou, či do datové schránky člena Spolku.
  2. Způsob doručování dále upravuje čl. 19 těchto stanov.
Část druhá - Členství ve spolku

čl. 4

Vznik členství

  1. Členem Spolku se může stát každá fyzická osoba, která má zájem podílet se na činnosti a poslání Spolku. Členům Spolku může být uchovněn pes pouze v souladu se Zápisním řádem Českomoravské kynologické unie (ČMKU) a odpovídajícími směrnicemi ČMKU.
  2. Zájemce o členství ve Spolku se na základě rozhodnutí Výboru a po podání písemné přihlášky, zaplacení zápisného a členského příspěvku stává čekatelem. Čekatel ve Spolku je fyzická osoba zaevidovaná matrikou na základě rozhodnutí Výboru a podané písemné přihlášky, zaplacení zápisného a členského příspěvku. Má všechna práva a povinnosti člena Spolku, kromě práva hlasovacího. Zjistí-li se při evidenci čekatele, že nesplňuje podmínky pro vznik členství, Výbor jeho zaevidování jako čekatele svým rozhodnutím zruší a vrátí mu zápisné a členský příspěvek. Členství čekatele ve Spolku vzniká dnem následujícím po schválení čekatele za člena členskou schůzí. V případě, že členská schůze neschválí čekatele za člena, končí čekateli členství ve Spolku ke dni konání této členské schůze.  Rozhodnutí členské schůze o přijetí nebo nepřijetí je konečné. Na schválení čekatele za člena není právní nárok a je výhradně na členské schůzi Spolku takové rozhodnutí učinit. 
  3. Členem Spolku mohou být i cizí státní příslušníci. Případné právní spory se řídí českým hmotným a procesním právem a budou rozhodovány českými soudy na území České republiky.
  4. Výbor Spolku Výbor má právo odmítnout za čekatele fyzickou ve zdůvodněných případech nebo pokud tato fyzická osoba vědomě porušuje, či v minulosti porušovala, předpisy FCI, ČMKU, Českomoravské kynologické jednoty (ČMKJ) nebo Spolku. Toto rozhodnutí Výboru musí být jednomyslné. Takováto osoba již nemůže být členem Spolku. Takto odmítnutá osoba má právo podat odvolání k členské schůzi, která o jeho odvolání rozhodne na svém další schůzi a to do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí Výboru.
  5. Členská schůze může ve výjimečných případech udělit na návrh Výboru význačným osobnostem, případně i jiným osobám, čestné členství. Čestný člen není povinen platit zápisné a členské příspěvky, není oprávněn volit a být volen do orgánů Spolku a hlasovat na členské schůzi. Čestné členství vzniká rozhodnutím členské schůze, pokud čestný člen vyjádřil s tímto svůj souhlas. Čestný člen není členem Spolku ve smyslu zákonné úpravy.
  6. Člen Spolku musí být bezúhonným ve vztahu ke Spolku. Za bezúhonného se považuje takový člen, který:

a) nebyl v posledních 5 letech odsouzen za trestný čin, či čin jinak trestný, který spáchal vůči Spolku či jinému členovi Spolku, popř. vůči nadřízené organizaci, popř. za trestný čin vztahující se ke zvířeti, péče o zvíře, chovu zvířete či jinému nakládání se zvířetem,

b) nebyl v posledních 5 letech uznán vinným za spáchání přestupku vůči jinému členovi, či za spáchání přestupku vztahujícího se k chovu zvířete či držení zvířat apod., vč. podnikání, jehož předmětem je chov zvířat, péče o zvířata, jejich nákup či prodej, či jiné služby spojené se zvířaty,

c) nebylo mu v posledních 5 letech uloženo pravomocně disciplinární, kárné, či jiné opatření jinou kynologickou organizací.

čl. 5

Zánik členství

  1. Členství ve Spolku zaniká:

a) vystoupením na základě písemného podání, a to dnem, kdy bylo pověřenému členu Výboru Spolku doručeno oznámení člena o vystoupení,

b) vyloučením člena rozhodnutím Výboru (popř. členské schůze v případě, že vylučovaným členem je člen Výboru) na návrh disciplinární komise, a to buď marným uplynutím lhůty pro odvolání proti takovému rozhodnutí nebo zamítnutím včas podaného odvolání členskou schůzí (tj. nabytím právní moci rozhodnutí o vyloučení),

c) úmrtím člena,

d) zánikem Spolku,

e) nezaplacením členského příspěvku do 31. 3. běžného roku, ačkoliv Výbor zašle do 28. 2. tohoto roku z elektronické adresy Spolku výzvu dlužícím členům k zaplacení příspěvku v dodatečné lhůtě do 31. 3. s upozorněním, že jejím marným uplynutím členství bez dalšího zaniká k 1.4.

2. Člena lze podle odst. 1), písm. b) vyloučit výhradně na návrh disciplinární komise Výborem Spolku, který musí vyloučení odsouhlasit hlasováním nadpolovičním počtem členů Výboru, a to pouze v těchto případech:

a) za závažné nebo opakované porušení povinností stanovených členu Spolku těmito stanovami,

b) nerespektování pravomocně uloženého disciplinárního opatření

c) na návrh disciplinární komise učiněný v pravomocném disciplinárním rozhodnutí,

d) přestane-li být člen Spolku bezúhonným ve smyslu těchto stanov.

Totéž platí, neuvedl-li člen při přijímání za čekatele nebo za člena po pravdě všechny  údaje, důležité pro rozhodnutí o přijetí.

  1. O vyloučení může Výbor rozhodnout do jednoho roku ode dne, kdy mu bude disciplinární komisí v rámci pravomocného disciplinárního rozhodnutí vyloučení člena doporučeno, nejdéle však do pěti let od vzniku tohoto důvodu. Rozhodnutí Výboru o vyloučení musí obsahovat popis skutku, pro nějž je člen vylučován a poučení o možnosti odvolání ke členské schůzi. Rozhodnutí o vyloučení musí být doručeno vylučovanému členovi doporučeným dopisem, popř. do datové schránky, případně fikcí doručení podle čl. 19.  .
  2. Po zániku členství jsou bez zbytečného odkladu z evidence členů vymazány všechny údaje bývalého člena  s výjimkou jména a příjmení.
  3. Bývalý člen má právo na základě své žádosti a na jeho náklady na potvrzení, že jeho údaje byly vymazány.  Namísto zemřelého člena může o potvrzení požádat jeho manžel, dítě nebo rodič, a není-li žádný z nich, může o vydání potvrzení žádat jiná osoba blízká nebo dědic, pokud prokáže zájem hodný právní ochrany.

 

 čl. 6

Členská evidence

  1. Každá osoba, o níž Výbor po splnění podmínek rozhodl, že se stává čekatelem, je zaevidována matrikou Spolku, je jí přiděleno evidenční číslo a stává se zapsaným čekatelem Spolku. O podobě a náležitostech přihlášky rozhoduje Výbor, který její formulářovou (e-formulář) podobu zveřejní na internetových stránkách Spolku.
  2. Čekatel obdrží ihned po úspěšném podání přihlášky e-mail potvrzující obdržení přihlášky matrikou. Na základě jeho přihlášky následně Výbor rozhodne o jeho přijetí za čekatele.
  3. Členem Spolku se čekatel stává ode dne následujícího po odsouhlasení čekatele za člena členskou schůzí, viz čl. 4, odst. 2) stanov.
  4. Člen Spolku je povinen neodkladně provést veškeré změny evidovaných údajů, zejména změny jména, bydliště či adresy pro doručování, telefonního a emailového kontaktu na svém osobním účtu vedeném v systému matriky webových stránkách Spolku v členské sekci nebo tyto změny oznámí písemně (emailem) na adresu matrikáře.
  5. Evidenci členů provádí Spolek pomocí elektronické evidence ve formě databáze členů. Zápisy a výmazy týkající se členství osob ve Spolku provádí výhradně matrikář Spolku. Každý člen má právo měnit v evidenci členů své kontaktní údaje, a to pomocí příslušného nástroje nebo kontaktu, zveřejněného na oficiálních webových stránkách Spolku.

čl. 7

Práva a povinnosti členů Spolku        

  1. Člen Spolku má právo podílet se na řízení Spolku, zejména je oprávněn účastnit se zasedání členské schůze a hlasovat na ní, má právo být informován o všech záležitostech Spolku na členské schůzi, týká-li se dotaz programu členské schůze, má právo nahlížet do dokladů a listin Spolku, pokud v těchto stanovách není stanoveno jinak, a to po předchozí domluvě s pověřenou osobou. Vlastní prací je povinen přispívat k činnosti Spolku ten člen, který přijme funkci v orgánech Spolku a z ní vyplývající odpovědnost.

 

  1. Člen Spolku se zúčastňuje zasedání členské schůze osobně nebo v zastoupení. Zástupcem člena Spolku na základě plné moci může být pouze jiný člen Spolku, který při prezenci předloží písemnou plnou moc k zastupování člena Spolku, na níž bude podpis zastoupeného člena Spolku úředně ověřen. Člen Spolku, který zastupuje na zasedání členské schůze jiného člena Spolku, může platně současně na jedné členské schůzi zastupovat nejvýše jednoho jiného člena Spolku.
  2. Člen Spolku má právo volit do orgánů Spolku. Člen Spolku, je-li ve smyslu ust. §30 a §152 odst. 2 občanského zákoníku plně svéprávný, má právo být volen do orgánů Spolku. V případě, že má člen zájem být volen do funkce prezidenta Spolku, je povinen doručit písemně či emailem, popř. datovou schránkou, k rukám Výboru Spolku nejpozději 14 dnů před konáním členské schůze (i mimořádné, či náhradní), svoji kandidaturu, tj. oznámení o úmyslu kandidovat na funkci prezidenta.
  3. Člen Spolku má právo být zván a účastnit se všech akcí pořádaných Spolkem, vznášet dotazy, podávat návrhy, náměty a stížnosti orgánům Spolku.
  4. Člen Spolku má právo na základě splnění stanovených chovných podmínek získat uchovnění psa nebo feny plemene retrieverů a tohoto jedince mít registrovaného v seznamu chovných jedinců. Chovný jedinec registrovaný ve Spolku nesmí být registrován v jiném chovatelském klubu. Pokud člen Spolku hodlá uchovnit více jedinců stejného plemene, je povinen je uchovnit pouze v jednom chovatelském klubu.
  5. Člen Spolku má právo získávat informace o činnosti Spolku prostřednictvím informací uvedených na elektronickém úložišti dat, dále prostřednictvím internetových stránek Spolku a periodika – Zpravodaje, vydávaného v elektronické či listinné podobě.
  6. Člen Spolku je povinen dodržovat platné obecně závazné právní normy České republiky, tyto stanovy a jiné vnitřní předpisy Spolku, zápisní řád a ostatní normy i usnesení orgánů Spolku. Pro členy jsou rovněž závazná usnesení, směrnice a vnitřní předpisy vydávané Českomoravskou kynologickou jednotou, Českomoravskou kynologickou unií a Mezinárodní kynologickou federací. Za porušení těchto právních předpisů je možné s členem zahájit disciplinární řízení v souladu s disciplinárním řádem. Porušení shora uvedených předpisů členem Spolku je porušením těchto stanov.
  7. Člen Spolku je povinen řádně a včas uhradit roční členský příspěvek vždy do 31. 1. příslušného roku s prodloužením splatnosti do 31. 3. příslušného roku podle čl. 5. odst. 1), písm. e).  Nově přijatí členové Spolku hradí roční členský příspěvek bez ohledu na datum jejich přijetí v příslušném kalendářním roce nejpozději do jednoho měsíce od jejich přijetí, nebyl-li za tento kalendářní rok již zaplacen v rámci jejich čekatelství.
  8. Člen Spolku je povinen neprodleně aktualizovat Spolku údaje o své osobě a je také povinen neprodleně hlásit poradci chovu veškeré změny týkající se registrovaných chovných jedinců. Je rovněž povinen umožnit kontrolu chovu a držených jedinců.
  9. Člen Spolku je povinen dbát o dobré jméno Spolku a vyvarovat se veškerého jednání či činnosti, které by jej poškodilo. Člen Spolku neumožní chov na jedinci, který je ve vlastnictví či držení fyzické osoby, která si odpykává pravomocný  disciplinární trest v rámci organizací sdružených u FCI. Za porušení povinnosti člena Spolku je také považováno jednání, kterým člen záměrně či opakovaně maří fungování Spolku, jeho orgánů, či naplňování účelu Spolku, nejedná ve vztahu ke Spolku s náležitou loajalitou.
  10. Člen Spolku může navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti rozhodnutí orgánu Spolku pro jeho rozpor se zákonem nebo se stanovami, pokud se neplatnosti nelze dovolat u orgánů Spolku. Právo dovolat se neplatnosti rozhodnutí zaniká  do tří měsíců ode dne, kdy se člen o rozhodnutí dozvěděl nebo mohl dozvědět, nejpozději však do jednoho roku od přijetí rozhodnutí.
  11. Každý člen Spolku může podat v písemné  formě  návrh disciplinární komisi na zahájení disciplinárního šetření s odpovídajícími následnými opatřeními. V návrhu je povinen uvést okolnosti a důvody, vedoucí k danému podnětu a tyto podle možností doložit relevantními podklady
Část třetí - Orgány Spolku, jejich kompetence a jednání jménem Spolku

čl. 8

Obecná ustanovení

1. Orgány Spolku jsou: členská schůze a volené orgány, jimiž jsou Výbor spolku, kontrolní komise a disciplinární komise (dále jen „orgány Spolku“).

2. Členové orgánů Spolku jsou povinni vykonávat svou působnost s péčí řádného hospodáře. Nároky Spolku z odpovědnosti členů orgánů Spolku za škodu způsobenou svým protiprávním jednáním vůči Spolku uplatňuje Výbor Spolku. Vůči členům Výboru Spolku uplatňuje nároky Spolku kontrolní komise prostřednictvím jím určeného člena. Tyto nároky mohou být uplatněny u soudu jen s předchozím souhlasem členské schůze, která může taktéž schválit uzavřenou dohodu o narovnání.

3. Do orgánů Spolku mohou být voleni členové Spolku. Předpokladem výkonu funkce v orgánech Spolku je trestní bezúhonnost, přičemž za trestně bezúhonnou se pro tyto účely nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzená pro trestný čin spáchaný úmyslně. Opakovaná volba je přípustná, avšak za prezidenta Spolku může být tatáž osoba zvolena maximálně na dvě po sobě následující funkční období.

4. Funkční období  zvolených orgánů Spolku je čtyřleté. Poklesne-li stanovený počet členů v některém z orgánů Spolku z důvodu úmrtí nebo odstoupení člena, avšak neklesne-li  pod polovinu, může dotčený orgán Spolku jmenovat náhradní členy do příštího zasedání členské schůze (kooptace), do jejíhož  programu  musí být zařazena  doplňovací volba, pokud na programu nejsou volby do všech orgánů Spolku vzhledem ke skončení jejich funkčního období. Výbor Poklesne-li počet členů  orgánu pod polovinu (včetně před tím kooptovaných  členů), je povinností Výboru Spolku (případně jeho zbývajících členů, týká-li se pokles členů Výboru Spolku bezodkladně svolat mimořádné zasedání členské schůze za účelem doplňující volby členů orgánů Spolku. V případě, týká-li se pokles členů disciplinární komise, nebrání tento stav disciplinární komisi v tom (je-li v ní alespoň jeden člen), aby zahájila a vedla disciplinární řízení.

5. Člen orgánu  Spolku může být ze své funkce odvolán tím orgánem, který jej do této funkce zvolil, či jmenoval, a to kdykoliv.

6. Člen orgánu Spolku může ze své funkce odstoupit. Je však povinen toto odstoupení oznámit písemně předem dotčenému orgánu.  Výkon jeho funkce  končí dnem, kdy jeho odstoupení tento dotčený orgán projednal, jinak do tří měsíců po doručení písemného oznámení.

7. Jménem Spolku jedná navenek vždy prezident a v jeho nepřítomnosti jím pověřený člen Výboru Spolku tak, že k názvu Spolku připojí jméno příjmení jednající osoby, svůj podpis a funkci (prezident, popř. pověřený člen Výboru).

 

čl. 9

Členská schůze

1. Členská schůze je nejvyšším orgánem Spolku.

2. Členská schůze se koná nejméně jednou za rok, nezasáhne-li vyšší moc. Svolá ji Výbor Spolku. Výbor Spolku je povinen svolat členskou schůzi ve formě uveřejnění pozvánky na internetových stránkách Spolku (resp. v členské sekci), nejméně 30 dnů před konáním členské schůze.

Členská schůze je schopna usnášet se za účasti většiny členů Spolku. Usnesení přijímá většinou hlasů členů přítomných v době usnášení; každý člen má jeden hlas.
Pozvánka na členskou schůzi obsahuje nejméně:

a) název a sídlo Spolku,

b) místo, datum a hodinu konání členské schůze,

c) pořad jednání členské schůze.

O programu členské schůze rozhoduje Výbor Spolku. Na žádost 1/4 členů Spolku nebo na návrh kontrolní komise předložený Výboru Spolku nejpozději 20 dnů před konáním členské schůze je Výbor Spolku povinen zařadit jimi určenou záležitost na pořad jednání této členské schůze a zveřejnit na webových stránkách Spolku a v členské sekci aktualizovaný program členské schůze.

3. Výbor zařadí na jednání členské schůze všechna odvolání k zamítnutí členství ze strany Výboru, podaná písemně, nejpozději 14 dní po vystavení pozvánky na členskou schůzi, stejně jako jiná odvolání, o kterých má členská schůze dle těchto stanov rozhodovat.

4. Záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, (popř. v rámci doplnění programu v souladu s těmito stanovami) lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech členů Spolku oprávněných o ní hlasovat.

5. Mimořádnou členskou schůzi je povinen Výbor Spolku svolat vždy, nesnese-li věc podle rozhodnutí Výboru Spolku odkladu nebo požádá-li o to písemně kontrolní komise či 1/4 členů Spolku nebo v případě, že poklesne počet členů v některém z orgánů Spolku pod polovinu a nebyli-li pro tento případ zvoleni náhradníci. Výbor Spolku je v takovém případě povinen uveřejnit pozvánku na mimořádnou členskou schůzi na internetových stránkách Spolku nejméně 15 dnů před konáním mimořádné členské schůze. Pozvánka obsahuje náležitosti shodně jako u řádné členské schůze. Jestliže Výbor Spolku nesvolá mimořádnou členskou schůzi tak, aby se konala do 40 dnů od doručení žádosti (kontrolní komise či ¼ všech členů Spolku), je osoba, která k tomu bude písemně pověřena Kontrolní komisí či těmi členy Spolku, kteří požádali o její svolání, oprávněna svolat mimořádnou členskou schůzi a určit její závazný program sama.

6. Ten, kdo schůzi svolal, nebo jím pověřená osoba, před zahájením zasedání členské schůze  ověří, zda je členská schůze schopna se usnášet podle prezenční listiny.

Není-li členská schůze schopná se usnášet, svolá prezident Spolku náhradní členskou schůzi tak, aby se konala do deseti dnů ode dne, kdy se měla konat členská schůze původně svolaná. Z pozvánky musí být zřejmé, že se jedná o náhradní zasedání členské schůze. Je-li pravděpodobné, že svolaná členská schůze nebude usnášeníschopná, může být současně svolána rovnou i náhradní členská schůze (totožnou pozvánkou), a to s časem konání bezprostředně navazujícím na původně svolanou členskou  schůzi. O tomto svolání náhradní členské schůze musí být v pozvánce členové Spolku výslovně informováni. Náhradní členská schůze je potom usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů Spolku a rozhoduje nadpoloviční většinou přítomných členů.

7. Člen Spolku se zúčastňuje členské schůze osobně nebo v zastoupení (dále jen „přítomný člen“). Účast členů Výboru Spolku, předsedy kontrolní komise a předsedy disciplinární komise na členské schůzi je povinná a nesplnění této povinnosti bez důvodné a včasné omluvy může být vzhledem k okolnostem považováno za porušení povinností člena Výboru i předsedů komisí Spolku.

8. Výbor může rozhodnout, že místo svolání zasedání členské schůze v prezenční podobě, využije ke hlasování o konkrétních otázkách spojených s činností Spolku distanční způsob hlasování, a to prostřednictvím elektronického hlasování v rámci členské sekce. Výbor je povinen v takovém případě zpracovat Oznámení o hlasování per rollam na webových stránkách Spolku a v členské sekci. Součástí oznámení jsou také návrh usnesení, které se členské schůzi předkládají ke schválení. Současně Výbor zveřejní doklady vztahující se k otázkám, o kterých má být členskou schůzí rozhodnuto, popř. sdělí, kde a kdy je možné se s nimi seznámit. Členové následně v rámci členské sekce hlasují pro jednotlivá navržená usnesení PRO nebo PROTI. Lhůta pro hlasování nesmí být kratší než 15 dnů ode dne zpřístupnění hlasování v členské sekci a zveřejnění Oznámení o hlasování per rollam. Pro přijetí usnesení postačuje, vyjádří-li se pro jeho přijetí prostá většina členů, kteří o konkrétním usnesení hlasovali. Pokud hlasů proti přijetí usnesení bude více, nebo stejně jako hlasů pro přijetí usnesení, není usnesení přijato. Výbor ve lhůtě 15 dnů ode dne uplynutí lhůty k hlasování vyhotoví Výbor zápis, kterým potvrdí výsledky hlasování a tento zápis zveřejní v členské sekci s uvedením, kolik hlasů bylo pro a kolik proti u jednotlivých nabídnutých usnesení. Zápis podepisuje prezident Spolku a další člen Výboru jako ověřovatel. Elektronické záznamy o hlasování v členské sekci archivuje Spolek v elektronické podobě po dobu nejméně 12 měsíců po skončení hlasování. Každý člen může ve své členské sekci hlasovat jen jednou u každého z navržených usnesení. Změnit hlasování je možné jen do konce lhůty k tomu určené. Průběžné výsledky hlasování nejsou zveřejňovány. Na formu hlasování per rollam dle tohoto odstavce se ustanovení o členské schůzi neuplatní.

9. Členské schůze se mohou účastnit i jiné osoby než členové Spolku, pokud jsou jimi odborní konzultanti Spolku (k otázkám právním, účetním aj.)

10. Každý člen Spolku má jeden hlas.

11. Členská schůze je usnášeníschopná za účasti většiny členů Spolku, pokud se nejedná o náhradní zasedání členské schůze, která je usnášeníschopná za účasti jakéhokoliv počtu členů. Přítomní členové se zapisují do listiny přítomných (prezenční listina). Pokud osoba pověřená prezencí na členské schůzi odmítne zápis určité osoby do listiny přítomných provést, uvede tuto skutečnost do listiny přítomných včetně důvodu odmítnutí. Správnost listiny přítomných potvrzují svými podpisy prezident Spolku a zapisovatel.

12. Členská schůze rozhoduje nadpoloviční většinou přítomných členů. O  změně stanov rozhoduje členská schůze alespoň třemi čtvrtinami (3/4) hlasů členů Spolku, náhradní zasedání členské schůze alespoň třemi čtvrtinami (3/4) hlasů přítomných členů. V případě hlasování per rollam je potřeba pro přijetí rozhodnutí o změně stanov souhlas alespoň tři čtvrtin (3/4) všech odevzdaných hlasů.

13. Do působnosti členské schůze včetně jejího náhradního zasedání patří zejména:

a)  rozhodování o změně stanov,

b)  volba a odvolání členů Výboru Spolku a prezidenta, členů kontrolní komise a členů disciplinární komise,

c)  rozhodování o zaviněném porušení povinností členem Výboru Spolku, kontrolní komise či disciplinární komise, a to na základě návrhu disciplinární komise či Výboru Spolku,

d) schválení účetní závěrky, rozhodnutí o použití zisku a rozhodnutí o úhradě ztráty,

e) rozhodování o základních otázkách koncepce rozvoje Spolku,

f) rozhodnutí o zrušení Spolku,

g) projednání a schválení zprávy Výboru Spolku o činnosti Spolku a jeho orgánů od poslední členské schůze nebo dílčí schůze,

h) projednání a schválení rozpočtu Spolku na běžný kalendářní rok,

i) projednání a schválení plánu činnosti Spolku na běžný kalendářní rok,

j) projednání a schválení zprávy kontrolní komise,

k) rozhodování o odvolání člena Spolku proti rozhodnutí Výboru o vyloučení,

l) rozhodování o přijetí čekatele za člena Spolku,

m) schválení Zápisního řádu Spolku,

n) rozhodnutí o dalších otázkách, které zákon nebo stanovy zahrnují do působnosti členské schůze nebo které si členská schůze pro své rozhodnutí  předem vyhradila.

14. O průběhu jednání členské schůze se pořizuje zápis, který obsahuje:

a)  název a sídlo Spolku,

b)  místo a dobu konání členské schůze,

c)  jméno prezidenta a zapisovatele a osob pověřených sčítáním hlasů,

d)  popis projednání jednotlivých bodů programu členské schůze,

e) jednotlivá rozhodnutí členské schůze s uvedením výsledku hlasování,

f)    obsah protestu (námitek) přítomného člena, člena Výboru Spolku nebo kontrolní komise týkajícího se rozhodnutí členské schůze, jestliže o to protestující požádá,

g)   kdy byl zápis vyhotoven

Statutární orgán Spolku zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání členské schůze do třiceti dnů od jejího ukončení. Není-li to možné, vyhotoví zápis ten, kdo zasedání předsedal nebo koho tím pověřila členská schůze. Zápis z jednání podepisuje zapisovatel a ověřovatel zápisu. Zápis je následně, nejpozději však do 30 dnů ode dne konání členské schůze, zveřejněn na webových stránkách Spolku buď přímo anebo pomocí odkazu na uložiště.

Zápisy z členské schůze včetně všech rozhodnutí i prezenční listiny jsou zakládány a evidovány v „Knize zápisů a usnesení“, kterou vede sekretariát Spolku. V této knize jsou též zakládány a evidovány zápisy z jednání a usnesení Výboru Spolku. Skartační doba zápisů a rozhodnutí činí 10 let.

 

čl. 10

Výbor Spolku

1. Kolektivním statutárním orgánem Spolku je jeho  pětičlenný Výbor v tomto funkčním složení: prezident a víceprezident, hlavní poradce chodu, hlavní poradce pro výcvik a matrikář (také jen jako Výbor). Výbor Spolku je odpovědný členské schůzi. Člen Výboru Spolku nemůže být současně členem kontrolní či disciplinární komise.

2. Výbor Spolku je výkonným orgánem Spolku, který:

a)  řídí činnost Spolku a rozhoduje o všech záležitostech, které nejsou těmito stanovami nebo zákonem svěřeny jiným orgánům,

b)  plní rozhodnutí členské schůze a odpovídá jí za svoji činnost,

c) projednává podněty, návrhy a stížnosti členů Spolku, na něž je povinen písemně odpovědět do 30 dnů,

d) svolává členskou schůzi, stanovuje její program a připravuje pro ni podklady,

e) odpovídá za roční účetní závěrku a zajišťuje vypracování výroční zprávy o činnosti a hospodaření Spolku, obě pak předkládá kontrolní komisi k projednání a členské schůzi ke schválení,

f) projednává a rozhoduje o odvolání členů Spolku proti disciplinárnímu opatření uloženému disciplinární komisí  a dále rozhoduje  o vyloučení člena Spolku na základě podnětu disciplinární komise,

g) rozhoduje o přijetí žadatele za čekatele Spolku, tzv. čekatele na členství ve Spolku, doporučuje členské schůzi k přijetí čekatelů za členy Spolku a jejich evidenci matrikářem,

h) zamítá čekatelství na člena ve zvlášť opodstatněných důvodech, viz čl. 4, odst. 4

i) odpovídá za provoz, správu a vedení administrativy Spolku,

j) oznamuje příslušnému správnímu úřadu změnu stanov Spolku,

k) volí jednotlivé vnitřní funkcionáře Spolku,

l) přijímá a vydává vnitřní předpisy Spolku, které nejsou zákonem či Stanovami vyhrazeny ke schválení členskou schůzí, zejména organizační řád Spolku, který upravuje vnitřní práva a povinnosti jednotlivých orgánů Spolku či jednotlivých členů těchto orgánů dle funkcí, které vykonávají.

3. Výbor Spolku rozhoduje o záležitostech právnické osoby ve sboru, je usnášeníschopný v případě přítomnosti alespoň 4 členů Výboru Spolku. Výbor Spolku rozhoduje většinou hlasů přítomných členů. Každý člen má jeden hlas. V případě rovnosti hlasů je rozhodující hlas prezidenta Spolku.

4. Výbor Spolku se schází dle potřeby, nejméně však čtyřikrát ročně, a to buď osobně anebo náhradní formou, např. elektronického on-line spojení či jiného vhodného elektronického prostředku. Je povinen se sejít do 10 dnů od doručení podnětu kontrolní komise, jestliže na její výzvu nedošlo k nápravě nedostatků. Neodkladné záležitosti je možné řešit pomoci emailové konference anebo jiných elektronických prostředků, rozhodující je potom nadpoloviční většina přítomných členů Výboru.

5. Členy Výboru Spolku volí členská schůze, a to jmenovitě do každé funkce konkrétního kandidáta. O obsazení každé funkce ve Výboru hlasuje členská schůze zvlášť.

6. Výbor Spolku se řídí těmito stanovami a zásadami a pokyny schválenými členskou schůzí, pokud jsou v souladu s právními předpisy a stanovami.

7. Výbor Spolku na návrh hlavního poradce chovu ustanovuje a odvolává poradce pro jednotlivá plemena, projednává  a schvaluje  podmínky chovu a jejich změny.

8. Výbor Spolku má právo si pro svou činnost ustanovit své poradní orgány či zvát na jednání Výboru Spolku

9. Výbor Spolku předběžně schvaluje zprávu prezidenta o stavu hospodaření Spolku.

10.Výbor Spolku řeší mimořádné situace, které tyto stanovy nebo právní předpisy neupravují.

11. Výbor Spolku vede evidenci členů Spolku v matrice, vede evidenci chovných jedinců, kteří jsou uchovněni v rámci Spolku, vede archiv, zajišťuje vydávání „Zpravodaje Spolku“ a odpovídá za jeho obsah, zajišťuje pořádání klubových a speciálních výstav a jiných kynologických akcí pořádaných Spolkem.

12. O rozhodnutích přijatých Výborem Spolku, se vyhotoví zápis a tento se založí v „Knize zápisů a usnesení“. Má-li rozhodnutí Výboru vliv na členy Spolku, zveřejní se rozhodnutí Výboru také na webových stránkách Spolku v členské sekci.

13. Výbor Spolku může ustanovit exekutivní pomocný orgán, tzv. sekretariát Spolku. Tento se nezapisuje to Spolkového rejstříku. Sekretariát má maximálně tři členy – hlavního sekretáře a dva členy sekretariátu. Jednotlivé členy volí Výbor, který je může také kdykoliv odvolat.

14. Výbor je povinen v případě, že překročí některou z položek schváleného rozpočtu, informovat o této skutečnosti neprodleně kontrolní komisi.

 

čl. 11

Prezident Spolku

1. V čele Spolku stojí prezident, který je členem Výboru Spolku, jedná jménem Spolku a zastupuje Spolek vůči třetím osobám. Prezident je oprávněn pověřit jiného člena Výboru k zastupování Spolku namísto něj v konkrétní záležitosti či v době jeho nedostupnosti.

2. Prezident uskutečňuje usnesení členské schůze a průběžně řídí činnost Spolku. Přitom je povinen při řízení záležitostí Spolku postupovat v souladu s obecně závaznými právními předpisy, stanovami a ostatními předpisy Spolku a usnesením členské schůze.

3. Prezident Spolku průběžně vyřizuje záležitosti Spolku a při řízení Spolku rozhoduje o všech záležitostech, které nepatří do výlučné působnosti členské schůze nebo Výboru Spolku.

4. Prezident Spolku je každoročně povinen vypracovat ve spolupráci s víceprezidentem zprávu o stavu hospodaření Spolku. Na nejbližší členské schůzi, která schvaluje rozpočet na další období, předkládá účetní závěrku za uplynulé období ke schválení.

5. Prezident Spolku je povinen na členské schůzi poskytovat pravdivé informace o hospodaření Spolku všem přítomným členům Spolku.

6. V případě naléhavé provozní nutnosti rozhoduje prezident o dispozici s finančními prostředky samostatně.

7. V případě nepřítomnosti prezidenta jej zastupuje v plném rozsahu jiný prezidentem pověřený člen Výboru.

 

čl. 12

Kontrolní komise

  1. Kontrolní komisi tvoří tři členové Spolku volení členskou schůzí, jíž je kontrolní komise za svou činnost odpovědná. Členové kontrolní komise volí ze svých členů svého předsedu. O zvolení předsedy vyhotoví kontrolní komise zápis. Schází se podle potřeby, nejméně však jednou za rok. Kontrolní komise je nezávislý orgán Spolku odpovědný výhradně členské schůzi.
  2. Funkce člena kontrolní komise je neslučitelná s funkcí člena Výboru Spolku, s funkcí člena disciplinární komise.
  3. Kontrolní komise rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů všech svých členů. V případě, že bude mít kontrolní komise jen dva členy, je k přijetí rozhodnutí nutný souhlas obou.
  4. Kontrolní komise

a)  dohlíží na výkon působnosti Výboru Spolku a uskutečňování činnosti Spolku, kontroluje její soulad s obecně závaznými právními předpisy, stanovami, vnitřními předpisy Spolku a rozhodnutí orgánů Spolku; za tímto účelem má právo vyžadovat od Výboru Spolku jakékoliv informace o činnosti Spolku,

b)  kontroluje soulad hospodaření Spolku s obecně závaznými právními předpisy a stanovami Spolku s ohledem na hospodárné vynakládání finančních prostředků,

c) nahlíží do obchodních a účetních knih a jiných dokladů a kontroluje tam obsažené údaje,

d) uplatňuje nároky Spolku z odpovědnosti členů Výboru Spolku za škodu,

projednává stížnosti členů Spolku,

vyjadřuje se k roční účetní závěrce a návrhu na rozdělení zisku nebo úhrady ztráty Spolku,

na zjištěné nedostatky bezprostředně upozorňuje Výbor Spolku a požaduje zjednání nápravy.

5. Kontrolní komise má právo v případech uvedených v těchto stanovách písemným usnesením požádat Výbor Spolku o svolání mimořádné členské schůze.

6. Kontrolní komise informuje členskou schůzi o své činnosti a jejích výsledcích alespoň jedenkrát v kalendářním roce formou přednesu písemné zprávy o činnosti na členské schůzi. Je oprávněna navrhnout členské schůzi opatření k nápravě zjištěných nedostatků. Nejméně dva týdny před přednesem zprávy o činnosti na členské schůzi předloží stejnopis Výboru Spolku.

čl. 13

Disciplinární komise

  1. Disciplinární komisi (DK) tvoří tři členové Spolku volení na dobu čtyř let členskou schůzí, jíž je disciplinární komise za svou činnost výhradně odpovědná. Členové disciplinární komise volí ze svých členů svého předsedu. O volbě předsedy vyhotoví disciplinární komise zápis. Schází se podle potřeby. Disciplinární komise je usnášeníschopná, má-li alespoň dva členy.
  2. Funkce člena disciplinární komise je neslučitelná s funkcí člena Výboru Spolku či kontrolní komise, a také s jakoukoliv jinou vnitřní funkcí Spolku. To platí i pro poradce chovu pro plemena, kteří nejsou členy Výboru, ale svým rozhodnutím mohou ovlivnit jiného člena sdružení na jeho právech. Tímto by mohlo docházet k případnému střetu zájmů.
  3. Disciplinární komise rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů všech svých členů. V případě, že bude mít disciplinární komise jen dva členy, je k přijetí rozhodnutí nutný souhlas obou.

4. Disciplinární komise je samostatným nezávislým orgánem, které je svěřena pravomoc rozhodovat o disciplinárních proviněních členů Spolku a ukládat jim za tato provinění disciplinární opatření.

5. Disciplinárními opatřeními, které je možné v závislosti na závažnosti porušení povinnosti uložit, jsou:

a) napomenutí,

b) písemné napomenutí s výstrahou,

c) dočasný zákaz činnosti (chovatelské, výcvikové, účasti na soutěžích apod.) členu Spolku,

d) zákaz chovu na chovném jedinci členu Spolku,

e) ve výjimečných případech může Komise rozhodnout o upuštění od uložení disciplinárního opatření, jeví-li se samotné projednání věci a vyslovení vinny obviněného dostatečným.

 

Disciplinárně komise je oprávněna uložit jakoukoliv kombinaci shora uvedených opatření, které se vzájemně nevylučují.

 

6. Disciplinární komise dále:

a) podává na základě svých zjištění návrhy Výboru na vyloučení členů Spolku,

b) podává na základě svých zjištění návrhy členské schůzi na odvolání volených členů orgánů Spolku z funkce.

7. Proti rozhodnutí disciplinární komise, jímž se ukládá disciplinární opatření, má právo postižený člen Spolku odvolat se k Výboru Spolku. Toto odvolání je nutné doručit do 15-ti kalendářních dnů od doručení napadeného rozhodnutí doporučeně poštou na adresu sídla Spolku, popř. datovou schránkou ve formátu PDF s elektronickým podpisem odvolatele. Prezident o přijatém odvolání vyrozumí předsedu disciplinární komise a Výbor. Člen Spolku, který je současně členem Výboru Spolku se může proti rozhodnutí disciplinární komise odvolat ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí přímo ke členské schůzi prostřednictvím prezidenta Spolku. Právní moci nabývá rozhodnutí disciplinární komise okamžikem, kdy marně uplynula lhůta pro odvolání, popř. okamžikem, kdy bylo odvolacím orgánem vydané rozhodnutí potvrzeno, a toto rozhodnutí odvolacího orgánu bylo doručeno členu Spolku, jemuž bylo adresováno.

8.         Procesní postupy vedení disciplinárního řízení jsou upraveny disciplinárním řádem. Disciplinární řád vydává Výbor Spolku a účinnosti nabývá schválením členskou schůzí Spolku a zveřejněním jeho úplného znění na webových stránkách Spolku.

Část čtvrtá - Hospodaření Spolku

čl. 14

Majetek Spolku

  1. Majetek Spolku tvoří především souhrn členských příspěvků a dalších členských poplatků.
  2. Další zdroje majetku Spolku tvoří zejména úhrada za obstarávané služby, dary, úroky z bankovních vkladů Spolku a jiné příjmy z činnosti Spolku.

čl. 15

Rozdělení zisku

V případě dosažení zisku bude zisk užit k těmto účelům v tomto pořadí:

a) platby daní dle obecně závazných právních předpisů,

b) k dalším účelům podle rozhodnutí členské schůze.

 čl. 16

Vedení účetnictví

  1. Za hospodaření Spolku odpovídá Výbor Spolku, který založí a vede účet, či zvláštní účty, u peněžního ústavu.
  2. Spolek vede účetnictví v souladu s příslušnými obecně závaznými právními předpisy.

čl. 17

Řádná účetní závěrka a výroční zpráva o hospodaření

Výbor Spolku je povinen sestavit za každý rok účetní závěrku. Tuto účetní závěrku schvaluje Výbor Spolku a následně na první řádné schůzi po jejím sestavení, je předložena ke schválení členské schůzi.

čl. 18

Zánik Spolku

  1. Spolek zaniká zrušením s likvidací nebo bez likvidace zrušením s právním nástupcem.
  2. K zániku Spolku zrušením s likvidací může dojít buď na základě rozhodnutí Spolku o tomto způsobu zrušení se jmenováním likvidátora anebo na základě rozhodnutí soudu. Při likvidaci se postupuje podle § 269 a násl. občanského zákoníku.
  3. Ke zrušení s právním nástupcem může dojít buď sloučením Spolku s jiným Spolkem (fúzí) podle § 274 a násl. občanského zákoníku nebo rozdělením Spolku podle § 288 a násl. občanského zákoníku.
  4. K rozhodnutí členské schůze o zrušení Spolku s likvidací a jmenování nebo odvolání likvidátora nebo o zrušení Spolku bez likvidace sloučením nebo rozdělením je třeba souhlasu alespoň 2/3 členů přítomných na členské schůzi, kteří tvoří nejméně 3/4 všech členů Spolku.
Část pátá - Společná a závěrečná ustanovení
  1. Rozhodnutí týkající se jednotlivých členů Spolku jim musí být doručena. Doručení doporučeným dopisem je nezbytné v případech stanovených, těmito stanovami či rozhodnutím členské schůze. Doručení doporučeným dopisem je možné nahradit doručením do datové schránky člena. V situaci, kdy není vyžadováno doručení doporučeným dopisem, může Spolek pro oznámení nebo doručení využít i elektronickou poštu, odeslanou na adresu adresáta vedenou v evidenci členů. Doručování písemností určených všem členům Spolku může být také realizováno prostřednictvím členské sekce Spolku na internetových stránkách Spolku, do které mají přístup právě a jenom členové Spolku na základě svých přihlašovacích údajů. Za den doručení se v takovém případě považuje 10 den po zveřejnění listiny v členské sekci.
  2. Lhůta k podání odvolání proti rozhodnutí Výboru o vyloučení činí 15 dnů od doručení rozhodnutí vylučovanému členovi a počíná běžet prvním dnem následujícím po dni doručení rozhodnutí.
  3. Právní vztahy neupravené těmito stanovami se řídí příslušnými obecně závaznými právními předpisy.
  4. Tyto stanovy nabývají platnosti a účinnosti schválením členskou schůzí.  Pro svolání a průběh a rozhodování členské schůze, která bude rozhodovat o těchto stanovách, platí stanovy v dosavadním znění.
  5. Přijetím těchto stanov není dotčen mandát ani výkon funkce těch členů výboru, jejichž funkce přijetím těchto stanov nezanikají. Členové výboru spolku, jejichž funkce přijetím těchto stanov zanikají, přestávají být ke dni jejich schválení členskou schůzí členy výboru a výkon jejich funkce zaniká.
  6. Stanovy byly schváleny členskou schůzí Spolku, konanou ve Velkém Meziříčí dne 29.3.2025.

 

Za správnost Jana Jakubů, prezidentka Spolku                       ……………………………….

Ověřovatel zápisu: Eva Dragolovová                                      ……………………………….

 

Svým podpisem členové spolku stvrzují znění stanov přijaté na náhradní řádné členské schůzi konané dne 29.3.2025.

 

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

………………………………………………………………                           ………………………………………………………………

 

Pozn. VZ = v zastoupení dle předložené plné moci