POZOR! Nová povinnost pro chovatele

Vážení chovatelé,

dle aktuálních zpráv z ČMKU, jsou již k dispozici formuláře Ministerstva zemědělství ČR, vztahující se k chovu, které jsou POVINNÉ od 1.2.2021 pro všechny chovatele. O přicházejících změnách v závislosti na schválení novely Zákona na ochranu zvířat se dočtete i v novinkách zde na stránkách v posledním článku.

Každopádně vyplývá z toho, (pokud nám nebude sděleno ČMKU v nejbližší době jinak) následující:

1. Ke každému vrhu musí chovatel vyplnit a založit evidenční list vrhu. Evidenční list vrhu je chovatel povinnen uchovávat po dobu tří let. Evidenční list vrhu se nikam neodesílá. V případě kontroly chovu ho budete muset předložit. Jeho vzor najdete zde a jde o stránky 1 až 5 : https://www.cmku.cz/data/novinky/529-evidencni-listy-vrhu.pdf  případně v sekci Formuláře ke stažení
  2. Ke každému štěněti je nutné novému majiteli doložit specifické informace a forma není závazná.  Je tedy na vás, který z následujících postupů zvolíte:
    • buď všem majitelům předáte kopii vyplněného Evidenčního list vrhu (viz výše, stránka 1-5 nebo zde)
    • nebo vyplníte Převodní list štěněte (viz výše uvedený odkaz sekce Převod štěněte – stránka 6 a dále nebo zde)
    • nebo do kupní smlouvy přidáte náležitosti z tohoto formuláře. Konkrétně taková smlouva musí obsahovat:
      • jméno a příjmení chovatele
      • název CHS,
      • místo chovu,
      • IČO (Máte-li IČO, pokud nikoliv datum narození chovatele),
      • adresu trvalého bydliště chovatele (u právnické osoby sídla plus jména statutárního orgánu),
      • ve smlouvě musíte mít uvedeno, že jste členem a chováte v Retriever Klub CZ – Spolek,
      • adresu místa odchovu,
      • identifikaci matky vrhu, včetně plemene, jejího jména, data narození a čísla čipu nebo tetování,
      • k vrhu musíte ve smlouvě uvést: datum narození vrhu, počet narozených štěňat celkem, počet uhynulých štěňat po sedmi dnech po narození
      • ke štěněti musíte ve smlouvě uvést: jméno, pohlaví a číslo čipu a dále informace k danému štěněti o veškerém očkování, odčervení nebo jiných veterinárních zákrocích do doby převody štěněte, nejpozději do věku 6ti měsíců (pokud byste štěně prodávali později, záznamy o veterinární péči po ukončeném šestém měsíci věku nejsou požadovány). K očkování  je nutné uvést datum očkování, proti čemu bylo štěně očkováno a název vakcíny, při odčervení datum podání a název preparátu.
      • samozřejmě kupní smlouva musí obsahovat váš podpis a datum prodeje

Věříme, že většinu těchto informací již tak či tak majitelům štěňat poskytujete v podobě chovatelských pokynů nebo v rámci smlouvy a případné rozšíření kupní smlouvy bude nejjednodušší volbou.

Upozorňujeme na to, že toto je povinnost, vyplývající z novely Zákona na ochranu zvířat . Z toho důvodu není v moci klubu tento požadavek jakkoliv měnit nebo rozporovat. Proto naléhavě všechny chovatele žádáme o dodržování této povinnosti pro případ kontroly a to u všech štěňat prodaných po 1.2.2021.

Další informace k Evidenčním listům vrhu nebo převodům štěňat najdete přímo na stránkách MZe.

Děkujeme za spolupráci. Evidenční list vrhu a Převodní list štěněte najdete také v sekci Chov/Formuláře ke stažení

V případě nejasností nebo dotazů mne prosím kontaktujte buď na emailu poradcechovu@rkcz.cz nebo tel +420 777 929 444

Radka Stegurová, Hl. Poradce chovu

Publikováno: 22. 1. 2021